מרכז ספורט הרכיבה ברמת גן
שיעורי רכיבה על סוסים // רכיבה טיפולית

קסדות רכיבה על סוסים – בטיחות, מיתוסים וטיפים

קסדת רכיבה על סוסים

בטיחות היא הדבר החשוב ביותר בכל פעילות ספורטיבית. בספורט הרכיבה, הגנה על הראש באמצעות קסדה מתאימה היא קריטית. חשוב מאוד לבחור את הקסדה הנכונה עבור הרוכב, להבין את נושא תקני הבטיחות ולהקפיד על חבישה ושימוש נכונים בקסדה בעת רכיבה על סוסים.

להלן כמה טיפים ועצות חשובות בנושא קסדות ובטיחות ברכיבה על סוסים:

  1. החוק בישראל לא מחייב רכיבה על סוסים עם קסדה. כלומר, לא תקבלו “קנס” אם תרכבו ללא קסדה. עם זאת, השיקול הראשון ברכיבה צריך להיות בטיחות הרוכב, ולכן, בתי ספר וחוות סוסים מסודרים, מקפידים על רכיבה עם קסדה רכוסה – מטעמי בטיחות וביטוח הרוכב.
  2. תקן לקסדות רכיבה: בישראל לא קיים תקן רשמי לקסדות רכיבה על סוסים. עם זאת, ישנם מספר תקנים עולמיים מקובלים בתחום. התקן האמריקאי העדכני הוא ASTM, ואילו התקן האירופי המינימלי הוא EN1384. כאן ניתן לקרוא מידע מפורט בנושא.
  3. מחיר הקסדה לא קובע את איכותה. ניתן לרכוש גם קסדות יוקרה באלפי שקלים, אולם לעתים נדירות יש בכך צורך. קיימות קסדות רכיבה איכותיות בטווח רחב של מחירים מכמה עשרות ועד כמה מאות דולרים. חשוב להתאים את הקסדה לרוכב ולצרכים שלו.
  4. התאמת קסדת רכיבה לראש – בעת רכישת קסדה, חשוב לוודא שהיא מתאימה לכם. על מנת לבדוק זאת, יש למדוד את הקסדה ללא הרצועות. נענעו את הראש למעלה ולמטה, וגם לצדדים. על הקסדה להישאר על הראש ללא תזוזה. הקסדה צריכה להיות צמודה לראש, אך לא ללחוץ. הקו הקדמי של הקסדה צריך להיות 1.5-2.5 סנטימטרים מעל הגבות. אם יש לכם ספקות, התייעצו עם איש מקצוע, כמו מדריך רכיבה על סוסים.
  5. קסדות אופניים לא מתאימות גם לרכיבה על סוסים – הסטנדרטים וסוג הפעילות הספורטיבית שונים מאוד בין רכיבה על סוסים ורכיבה על אופניים. קסדת רכיבה על סוסים מספקת הגנה נוספת לאיזור האחורי של הראש, שאינה קיימת בקסדת אופניים (אם כי פגיעות ראש אחוריות הן נדירות ברכיבה על סוסים). בנוסף, קסדות אופניים לא עוברות את הבדיקות והמבחנים של קסדות רכיבה על סוסים.
  6. יש להקפיד על קסדה רכוסה בכל זמן הפעילות ליד הסוסים ובמהלך הרכיבה. קסדה שאינה רכוסה, עלולה ליפול מהראש ולא מספקת את ההגנה הנדרשת.
  7. קסדות הרכיבה מגינות היטב על הראש – פציעות ראש חמורות רבות נמנעות באמצעות חבישת קסדה. יש לוודא שהקסדה מתאימה לראש הרוכב ולהקפיד על רכיסתה בעת הרכיבה.
  8. יש להחליף קסדה לאחר נפילה מהסוס ופגיעה בראש – גם אם אין בקסדה סדקים או שברים. בדיקה ויזואלית לא מספיקה כדי לקבוע אם הקסדה עדיין תקינה לאחר שספגה זעזוע חזק.
  9. רוב פציעות הראש מתרחשות כאשר הסוס עושה משהו לא צפוי בעת הרכיבה, אולם 20% מהפציעות מתרחשות כאשר אנשים פשוט נמצאים בסביבתו של הסוס (מלווים את הרוכב, מסתכלים עליו וכו’), ולא מקפידים על כללי הבטיחות. חשוב להקשיב להנחיות צוות ההדרכה בחוות הסוסים. אם אתם לא יודעים כיצד להתנהג ליד סוסים, שמרו מרחק והתבוננו בפעילות הרכיבה בצורה בטוחה.

צילום: http://www.flickr.com/photos/frankpierson/

צרו קשר

שם *

דואר אלקטרוני *

טלפון

נושא

הודעה

[recaptcha]

WhatsApp chat