מרכז ספורט הרכיבה ברמת גן
שיעורי רכיבה על סוסים // רכיבה טיפולית

הסוס הוא בעל החיים ששייך לחלק ממשפחת הסוסיים, הקיימים כבר יותר מעשרות מיליוני שנים ובויתו על ידי האדם לפני אלפי שנים. כיום משמשים הסוסים למטרות רכיבה וספורט, רכיבה טיפולית, עבודה חקלאית, אמצעי תעבורה וכדומה. הסוס הוא יונק המותאם לחיים במרחבים פתוחים, וסוגיו השונים יכולים לשרוד בשטחים הרריים, מישוריים ואף מדבריות. תזונתם מורכבת מסיבים מוצקים כמו דשא, עשבים ועלים, והם מוגדרים כחיות חברתיות הנעות בעדרים.

החלוקה העיקרית של הסוסים מבוצעת על פי קטגוריות של בעלי דם חם, בעלי דם קר ובעלי דם פושר או חמים. בכל קטגוריה ניתן למצוא מספר זנים של סוסים בעלי מכנה משותף, אך ישנם מספר הבדלים בניהם, כמו ארץ מוצא ויכולות המשרתות את האדם.

סוסים בעלי דם חם

סוסים הנחשבים לבעלי יכולת מהירות גבוהה ולבעלי חוסן נפשי ופיזי מעל הממוצע. להלן סוסים מרכזיים בקטגוריה זו:

  • Hanoverian – מוצאו של סוס זה בגרמניה, ובעבר שימש כסוס עבודה ותחבורה והיה ידוע כסוס כרכרה. לאחר שעבר השבחה עם זן אחר של סוס ספורט, הוא הפך לאתלטי, גמיש, חזק מאוד ומהיר ולכן הוא משמש כיום בעיקר כסוס רכיבה בסגנון אנגלי וסוס המתחרה בתחרויות קפיצות. אופיו של הסוס הוא נוח ואצילי, והוא נחשב סוס מאוד מתאים לאילוף.
  • טורבורד – מקורו של הטורבורד הוא באנגליה, ופותח מהכלאה של סוסים שמקורם בחצי האי ערב. סוסים אלו ידועים כסוסי מרוצים בשל יכולת הזריזות והמהירות שלהם, מה שהפך אותם עם השנים להשתתף גם בתחרויות שונות כמו פולו, ציד ודרסאג’. בנוסף, סוס זה משמש היום כסוס מועדף להכלאות שנועדו לשפר גזעים קיימים וליצור חדשים.

סוסים בעלי דם קר

סוסים בעלי דם קר נחשבים לחזקים יותר מסוסים בעלי דם חם, אך הם בעלי יכולות פיזיות חזקות יותר ועל כן נחשבים לסוסי עבודה ומשא. להלן סוסים מרכזיים בקטגוריה זו:

  • בלגי – סוס זה מקורו בבלגיה והוא נחשב כסוס העבודה הטוב בעולם בשל חוסנו וכבדותו, ויעיל בסחיבת משאות קשים ועגלות. בנוסף ליכולות העבודה שלהם, הם משמשים לרכיבת פנאי, ומופיעים גם בתחרויות הופעות של סוסים, בעיקר בגלל המראה הייחודי שלהם, הכולל רעמה מרשימה וזנב שונה בצבעו.
  • שייר – בדומה לסוס הבלגי, גם הסוס שייר שמקורו באנגליה, ידוע ביכולות המצוינות שלו לסחיבת משאות כבדים מאוד, וכן נחשב לאהוד במיוחד, כיוון שהיה זה שסחב את חביות הבירה מהמבשלות לבתי המרזח. מראה הסוס הוא גדול מאוד והחזיק בשיא עולם לסוס הגדול והכבד ביותר, ועל כן משמש לעתים במופעי פרסום ותצוגה.

סוסים בעלי דם פושר / חמים

סוסים אלו הם שילוב בין סוסי הדם החם וסוסי הדם הפושר ונועדו לשפר את הזריזות והאתלטיות של סוסי העבודה.להלן סוסים מרכזיים בקטגוריה זו:

  • אפלוסה – סוס האפלוסה הוא סוס מבוקש מאוד בארץ ישראל, וידוע בשל תכונות כמו אתלטיות מרשימה הכוללת קפיצות ויכולת להגיע למהירות רבה. מראה הסוס מיוחד גם הוא ופרוותו מורכבת מכתמים בצורות שונות וגוונים מעניינים.
  • הולשטיינר – מקורו של סוס ההולשטיינר הוא מצפון גרמניה, וכיום משמש כסוס מועדף לתחרויות דרסאג’ וקפיצות, הגדולות בעולם וכן למסעות. מראה הסוס הוא ייחודי, גודלו בינוני, והוא ידוע בשל ראשו הקטן, צווארו הארוך ורגליים אחוריות חזקות. תכונות אלו מקנות לסוס, מראה אלגנטי ואצילי ועל כן הוא מבוקש מאוד גם בקרב חובבי סוסים לשעות הפנאי.

צרו קשר

שם *

דואר אלקטרוני *

טלפון

נושא

הודעה

[recaptcha]

WhatsApp chat