מרכז ספורט הרכיבה ברמת גן
שיעורי רכיבה על סוסים // רכיבה טיפולית

כמה משקל יכול לשאת סוס?

סוס בריא ממוצע, יכול לשאת משקל של אוכף ורוכב ללא בעיה, אולם גם לסוסים יש מגבלות, ורצוי מאוד שלא להעמיס עליהם משקל החורג מגבולות היכולות שלהם.

מחקרים שבוצעו באוניברסיטת אוהיו בארה”ב, בנושא יכולת הנשיאה של סוסים, מצאו כי סוס הנושא על גבו כ-15%-20% ממשקלו, יציג מעט מאוד סימנים של מתח. אם הסוס נושא כרבע ממשקלו, הוא מתחיל להראות סימני פגיעה, ואם מעלים את המשקל ל-30% ממשקל הסוס, הנזק הנגרם לסוס הינו משמעותי.

כאשר הסוסים נשאו רוכב וציוד רכיבה שהגיעו לכדי 25% ממשקל הסוס, מדדו החוקרים קצב נשימה ודופק מהירים במיוחד. לאחר יום של טרוט וקאנטר עם משקלים כבדים, נמצא שהשרירים של הסוסים מכווצים וכואבים הרבה יותר מהרגיל.

לאור תוצאות המחקר, המדענים המליצו כי סוסים לא ישאו יותר מ-20% ממשקל גופם. כך למשל, אם סוס שוקל 400 קילוגרם, משקל הרוכב והציוד שעל גבו לא יעלה על 80 קילוגרם.

ישנם מספר פרמטרים נוספים המשפיעים על מידת הלחץ המופעל על גב הסוס בעת הרכיבה:

  1. משקל הרוכב והציוד.
  2. גובה הרוכב – רוכב גבוה יותר מפעיל פחות לחץ על גב הסוס, בהשוואה לרוכב נמוך באותו משקל.
  3. מיקום מרכז הכובד של הרוכב – פרמטר זה מושפע מהיחס שבין החלק שמתחת לחגורה לחלק שמעל החגורה ומעובי הירכיים (ירכיים מלאות מעלות את גובה מנח הרגליים ונוצרת זווית חדה יותר בברכי הרוכב, ירכיים צרות מאפשרות לרוכב לעטוף את הסוס טוב יותר).
  4. מיומנות הרוכב ושיווי משקל (טבעי ונרכש) – רוכב מיומן, בעל שיווי משקל טוב, יכול בהחלט להקל על העומס המופעל על גב הסוס, גם אם מבנה הגוף שלו נמוך ורחב יותר.

במסגרת שיעורי הרכיבה במרכז ספורט הרכיבה, אנו מקפידים על התאמת הסוס לרוכב, ובחירת ציוד הרכיבה האידאלי, על מנת ששיעורי הרכיבה יהיו מועילים ומהנים לשני הצדדים – התלמיד והסוס. בין הפרמטרים שנלקחים בחשבון – משקל הרוכב וציוד הרכיבה, גיל הרוכב, גובה הרוכב, מיומנות הרכיבה, מזג הסוס ויכולותיו, מספר השיעורים שבהם השתתף הסוס באותו שבוע ועוד.

צילום: Kristine Oakhurst

צרו קשר

שם *

דואר אלקטרוני *

טלפון

נושא

הודעה

[recaptcha]