מרכז ספורט הרכיבה ברמת גן
שיעורי רכיבה על סוסים // רכיבה טיפולית

הידעתם? סוסים יכולים לקרוא שפת גוף

סוסים יכולים לקרוא שפת גוף- גם של אדם שאינם מכירים

אין זה חדש שלספורט הרכיבה יתרונות רבים, כמו- שיפור הקואורדינציה, כושר הריכוז והקשב, הביטחון העצמי ועוד..

אך מה הופך את הקשר עם הסוס לכזה מיוחד? מה קורה במהלך השהייה בקרבת הסוס שגורם לרוכב ללמוד על עצמו דברים חדשים ולחזק את נק’ חולשותיו?

בין אם מדובר ברכיבה ספורטיבית ובין אם מדובר ברכיבה טיפולית , לרוכב מתפתחת אינטראקציה עם הסוס. כל שלב לצד הסוס, בין אם זה לפניי הרכיבה,במהלכה או אחריה- מאפשר לנו ללמוד עוד על עצמנו ועל מה שאנו משדרים.

מהלך המחקר

מחקר חדש שהתקיים באוניברסיטת Sussex מצא שסוסים יכולים לנתח את שפת הגוף של האדם העמוד לידם.

הסוס יכול להבדיל בין נוכחות המפגינה דומיננטיות ואגרסיביות,ובין נוכחות המפגינה חולשה וכניעה – גם כאשר האדם אינו מוכר לו.

חוקרי הפסיכולוגיה עבדו עם 30 סוסים מקומיים כדי לראות אם הם היו נוטים יותר להתקרב לאדם המציג תנוחת גוף דומיננטית (מאופיין לרוב בעמידה זקופה, חזה מתוח וידיים ורגליים רחוקים מהגוף) או אדם העמוד בעמידה כנועה יותר (ידיים ורגליים לצד הגוף,ברכיים רפויות..)

החוקרים דגמו סוסים משלושה מרכזי רכיבה בסאפוק ומזרח סאסקס. כל משתתפי הניסוי היו נשים, לבושות בבגדים דומים ובגודל דומה. כיסוי צוואר כיסה את פניהן בגובה העיניים כדי למזער את הבעת הפנים. הסוסים, שניזונו קודם לכן על ידי שני אנשים, קיבלו בחירה חופשית לגשת לאדם שמציג את הגוף הדומיננטי או הכנוע.

ממצאים

במהלך ארבעה ניסויים נמצא כי סוסים הראו העדפה להתקרב לאדם המציג את תנוחת הגוף הכנוע, במקום להראות העדפה למטפל ספציפי או לצד מסוים.

החוקרים גילו כי על אף שהסוסים קיבלו תגמולי מזון בעבר על ידי האנשים שהשתתפו בניסוי כאשר הם עמדו בתנוחת גוף המשדרת נייטרליות,בניסיוים החוזרים בהם הציגו האנשים שפת גוף דומיננטית וכנועה- הסוסים הרגישו הרבה יותר בנוח לגשת אל האנשים שהיו כנועים.  

 “תוצאות כגון אלה שעלו ממחקר זה, מעודדות אותנו להיות מודעים יותר לאותות שאנו מציגים בעת אינטראקציה עם סוסים ובעלי חיים אחרים כדי להקל על מערכת יחסים חלקה בין בעלי-חיים”, אמרה קלרה וילסון, ממחברי המאמר.

צילום: flickr

צרו קשר

שם *

דואר אלקטרוני *

טלפון

נושא

הודעה

[recaptcha]

WhatsApp chat